Dátum: 13. októbra 2021

Ako "neplatiť" za elektrické podlahové kúrenie

V čase energetickej krízy, keď sú ceny elektrickej energie a plynu najvyššie za posledných dvadsať rokov, ponúkame našim klientom unikátne riešenie v podobe nulových mesačných nákladov za kúrenie. Na naše riešenie ponúkame doživotnú záruku.

Legislatíva po novom pre elektrické podlahové kúrenie

Na Slovensku od januára 2021 sa môžu stavať už len “ekologické stavby”. Znamená to, že každá novostavba, ktorá chce dostať stavebné povolenie bude musieť spĺňať energetický certifikát A0, čo v praxi predstavuje, že stavba musí spĺňať kritérium maximálnej ročnej spotreby energie na meter štvorcový - 54kWh. Viac o tom v našom článku.

legislatíva elektrické podlahové kúrenie od roku 2021

Čo je Energetická trieda 

charakterizuje stavbu podľa globálneho ukazovateľa – primárnej energie, ktorá sa vypočítava  tak, že sa spotrebovaná energia prenásobí  transformačným faktorom, ktorý stanovuje vyhláška.

V podstate ide o hodnotenie domu vzhľadom na životné prostredie.

Globálny ukazovateľ sa totiž vypočítava od jeho výroby v národnom hospodárstve až po jeho premenu napríklad na teplo alebo svetlo v domácnosti.

Domy sa do energetických tried zaraďujú podľa súčtu energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody v kWh/m2 a vynásobením príslušným koeficientom pre daný typ energie. 

Najlepší koeficient má:

  • fotovoltaika – 0,0
  • kotol spaľujúci drevo – 0,1
  • kotol na drevnú štiepku – 0,15
  • kotol na drevné pelety – 0,2
  • plyn – 1,1
  • elektrina – 2,2

V praxi sa môžu tieto primárne zdroje kombinovať.

Napríklad fotovoltaické panely na streche slúžia na ohrev teplej úžitkovej vody a plynový kotol je určený na vykurovanie.

Energetická trieda sa potom počíta v zmysle pomeru jednotlivých zdrojov.

Podstatné však je, aby sa hodnota vypočítaná projektantom dostala pod úroveň 54 kWh/m2.

energetické triedy

Ako dosiahnuť najlepšiu energetickú triedu ?

Platí, že najnáročnejšia je výroba a distribúcia elektrickej energie, podľa našej vyhlášky má najvyšší transformačný faktor čo znamená že jej výroba a distribúcia najviac zaťažuje životné prostredie tzv. uhlíková stopa.

Solárne systémy na výrobu solárnej energie naopak najmenej zaťažujú životné prostredie a preto majú nulový koeficient. Inštalácia a umiestnenie solárnych systémov pre výrobu elektrickej energie je priamo na streche rodinného domu. Elektrina sa tým pádom vyrába priamo v domácnosti a nemusí vyrobiť niekde v elektrárni a so stratou jej distribúcie dopraviť až do domácnosti.

Takto vyrobená elektrická energia pomáha znižovať celkovú spotrebu elektriny v dome resp. primárnej energie vôbec (napríklad pri kúrení elektrickým podlahovým kúrením).

Ako funguje fotovoltaický systém?

elektrické podlahové kúrenie - hybridný systém 

Systém sa skladá z dvoch základných komponentov. Fotovoltaické panely a menič. Fotovoltaické panely sa montujú na strechu budovy a starajú sa o výrobu elektrickej energie a menič je inštalovaný vo vnútri budovy a vykonáva distribúciu a tým aj šetrenie elektrickej energie v domácnosti.

Ku systému je možné inštalovať aj wattmeter, ktorý slúži na presný monitoring spotreby. Bez wattmetra je možné v online aplikácií zadarmo monitorovať len výrobu meniča.

Príklad:

Ak máte doma momentálnu spotrebu 1000W a je slnečný deň, tak menič bude všetku vyrobenú elektrickú energiu dodávať práve z fotovoltaických panelov. Ak fotovoltaické panely budú vyrábať a dodávať menej elektrickej energie napr. 700W , tak menič bude elektrickú energiu kombinovať spolu s distribučnou sieťou čo znamená že menič dodá zvyšnú potrebnú elektrickú energiu 300W z distribučnej siete.

mesačná produkcia solárneho systému

Graf znázorňujúci výrobu elektrickej energie z fotovoltaickej elektrárne s výkonom 5,4kWp počas roka

Graf znázorňujúci výrobu elektrickej energie z fotovoltaickej elektrárne s výkonom 5,4kWp počas roka

Výsledok

Z grafu výroby elektrickej energie pomocou fotovoltaickej elektrárne inštalovanej na streche rodinného domu vyplýva, že vyrobená el. energia fotovoltaickej elektrárne cca 5,6kWh postačuje na pokrytie celkovej spotreby el. energie pre elektrické kúrenie rodinného domu o rozlohe zhruba 120 metrov štvorcových.

Samozrejme treba si uvedomiť, že najviac el. energie nám FVE na streche vyrobí mimo sezónu kúrenia v lete, ale aj v tomto období využívame elektrinu na varenie, svietenie, ohrev teplej vody atď. Výsledkom ostáva fakt, že FVE nám dokáže vyrobiť toľko elektriny koľko potrebujeme pre elektrické kúrenie čo v konečnom dôsledku šetrí celkové náklady v takom zmysle akoby sme za kúrenie neplatili vôbec.

dotácia na fotovoltaiku

Chceli by ste dostať štátnu dotáciu na Fotovoltaickú elektráreň-FVE ?

Pre priznanie štátnej dotácie musíte spĺňať tieto hlavné podmienky: 

Budova na ktorej bude plánovaná montáž fotovoltaickej elektrárne musí byť v liste vlastníctva vedená ako rodinný dom, poprípade novostavba a vlastníci rodinného domu musia byť fyzické osoby a nie právnické osoby.

Dom musí byť mimo Bratislavského kraja.

Koľko stojí fotovoltaická elektráreň?

Cenu ovplyvňuje viacero vecí ako napríklad značka panelov a meniča, ale najviac či vaša FVE bude hybridný systém so záložným zdrojom (batériou) alebo bez. Batéria slúži ako zásobník vami vyrobenej elektrickej  energie a zároveň filter a regulátor napätia vo vašej elektrickej sieti. Cena kvalitnej batérie je ale dosť vysoká a predstavuje zhruba polovicu celkovej ceny FVE, ale na druhej strane vám batéria vie poskytnúť el. energiu aj keď už slnko nesvieti a vy potrebujete povedzme svietiť alebo pozeráte TV.

Treba si dobre zvážiť, čo je pre vás to najlepšie. Ak chcete FVE a neviete akú potrebujete, odporúčam vám spraviť si štatistiku spotreby, tzn. že povedzme každý deň si zapíšete spotrebu s vášho elektromera povedzme po dobu jedného roka. Čím bude štatistika väčšia (napr. viac meraní počas dňa) tým viete lepšie navrhnúť pre vás FVE, čo v konečnom dôsledku znamená rýchlejšiu návratnosť investície systému FVE.

Orientačná cena kvalitného hybridného systému 5,4kW bez batérie je cca 7500.-eur a pri získaní štátnej dotácie cca 6000.-eur. Pre porovnanie cena batérie LifePo4- 5kWh je 3700.-eur.

Vyriešime za vás Vaše elektrické podlahové kúrenie

Ak vložíte svoju dôveru nám, tak vám navrhneme, namontujeme a odovzdáme  systém elektrického kúrenia spolu s fotovoltaickou elektrárňou FVE, ktorý nie len spĺňa najprísnejšie kvalitatívne požiadavky dnešnej doby ale je aj inovatívny a jedinečný nakoľko vie inteligentne rozdeľovať výkon potrebný pre kúrenie a zároveň strážiť určené limity pre vašu elektrickú sieť v domácnosti. Navyše poskytuje najvyššiu bezpečnosť, komfort, bezúdržbovosť a najnižšie prevádzkové náklady.

Kontaktujte nás pre vypracovanie cenovej ponuky ešte dnes 





    Maximálna veľkosť jednej prílohy je 5MB



    Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?





    Súvisiace produkty v kategórií elektrické podlahové kúrenie

    Infračervené fólie od Eximing.sk

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/infracervene-folie/

    Vykurovacie káble Eximing

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-kable/

    Vykurovacie rohoze Eximing

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-rohoze/

    Termostaty Eximing.sk

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/termostaty-elektricke-kurenie/

    Forhit Eximing.sk

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/forhit/

     

    Partneri:
    envelopestorephone-handsetmap-marker