Dátum: 7. decembra 2021

Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie?

Výhodou podlahového kúrenia je najmä rovnomerné vykurovanie celej plochy miestnosti. Zvažujete podlahové vykurovanie, no neviete si vybrať? V podstate máte na výber z dvoch možností – elektrické alebo teplovodné podlahové kúrenie. Otázkou však nie je, ktoré z týchto dvoch typov podlahového kúrenia je lepšie, ale to, ktoré sa viac hodí do vášho bývania.

zlaty retriever na gauci

Výhody podlahového kúrenia zrejme už poznáte. Ak ste mali možnosť prejsť bosou nohou po vyhrievanej podlahe, razom by ste nadobudli predstavu, o čom hovoríme. Ak po podlahovom kúrení túžite, vedzte, že znamená komfort, ktorý predstavuje bosé chodenie, bez ponožiek.

Aké podlahové kúrenie však vybrať a kam?

Elektrické podlahové kúrenie

Pri elektrickom podlahovom kúrení sa pomocou elektrickej energie používajú elektrické odporové káble alebo rohože, ktoré sú napojené na elektrickú sieť. Tie sa vplyvom prechodu elektrického prúdu zahrievajú a odovzdávajú teplo okoliu – teda aj vrstvám nad nimi. Vyhriata podlaha ďalej odovzdáva teplo vzduchu v miestnosti, rovnomerne po celej jej ploche, čím sa rovnomerne ohrieva celá miestnosť (steny, strop miestnosti).

Montáž elektrického podlahového kúrenia je jednoduchšia, nevyžaduje si pripojenie na teplovodný zdroj tepla. Preto je tento typ vykurovania vhodný do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn. Elektrická podlahovka je výhodná aj v prípade, keď teplú vodu v domácnosti pripravuje elektrický ohrievač. Vtedy môžete mať nárok na zvýhodnenú sadzbu za odber elektriny, čím sa vaše náklady znižujú.

Elektrické káble si vyžadujú na inštaláciu nižšiu hrúbku vykurovacej vrstvy pod podlahou, ich akumulácia tepla je však nižšia. Znamená to, že podlaha, vyhriata pomocou elektriny, neudrží tak dlho teplo ako podlahová konštrukcia s teplovodným vykurovaním.

Výhody elektrického podlahového kúrenia

Elektrické podlahové vykurovanie reaguje na akékoľvek zmeny pružne a regulácia je tak rýchlejšia, jednoduchšia a presnejšia, než pri teplovodnom systéme. Takýto typ podlahovky si vyžaduje nižšie investičné náklady ako teplovodný systém a nepracuje s centrálnym zdrojom tepla.

Keďže elektrina je drahšia ako plyn, prevádzkové náklady stále prekračujú účty za plyn, preto je lepšie elektrické vykurovanie inštalovať na menšie plochy, napríklad do kúpeľne, pracovne alebo na oddychové miesta. Na druhej strane - teplovodný podlahový systém môžete využiť na vykurovanie celého domu.

Vráťme sa však k elektrickej podlahovke. Pomocou centrálnej riadiacej jednotky môžete nastaviť teplotu individuálne v každej miestnosti. Centrálna jednotka umožňuje tak individuálnu reguláciu teploty v miestnostiach, ako aj centrálne ovládanie z jedného miesta. Môžete regulovať tiež jednotlivé časti podlahy, napríklad pred francúzskymi oknami. Vyššie typy regulácie umožňujú ovládanie aj cez internet, iné nie sú prepojené káblami, ale komunikujú spolu bezdrôtovo a sú tak ideálne napríklad pri rekonštrukcii.

moderný dom

Teplovodné podlahové kúrenie

Ak v domácnosti kúrite plynovým kotlom a nie elektrickým, potom je výhodnejšie teplovodné podlahové vykurovanie. Toto kúrenie je tvorené rúrkami/potrubím, v ktorých, podobne ako v radiátoroch, prúdi horúca voda, ohrievaná centrálnym zdrojom tepla, na ktoré je potrubie pripojené (kotol, tepelné čerpadlo a pod.) Zdroj tepla rúrky ohrieva a následne prebieha tepelná výmena medzi rúrkami a podlahou a medzi podlahou a vzduchom v miestnosti tak, ako pri elektrickom podlahovom vykurovaní.

Dôležité je, aby rúrky boli z kvalitného materiálu a boli odolné proti prenikaniu kyslíka do vykurovacej vody. Potrubie teplovodných podlahových systémov je zväčša vyhotovené z plastu, plast-hliník alebo z medi, čo mu zaručuje dobrú trvácnosť.

Výhodou teplovodného podlahového kúrenia je možnosť pripojenia systému na energiu na teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory, ktoré čerpajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Na teplovodnom vykurovaní možno plynule meniť výkon vykurovania podľa požiadaviek.

Renomovaní výrobcovia k nemu ponúkajú aj univerzálny ovládací modul, ktorý riadi nielen kotol, ale aj solárny systém s doplnkovým solárnym modulom. Ak si nastavíte režim vykurovania na nízku teplotu, bude vaše podlahové vykurovanie maximálne hospodárne. Oproti radiátorom viete takto ušetriť až 30% nákladov.

komercne priestory

Výhody teplovodného podlahového kúrenia

V porovnaní s radiátormi alebo konvektormi má teplovodné podlahové vykurovanie viacero výhod. Okrem toho, že nezasahuje do priestoru, pretože vykurovacie potrubie je uložené v podlahe a voľné steny možno rozumne využiť, ponúka aj rovnomerné rozloženie tepla v celom priestore.

Vďaka veľkej vykurovacej ploche (v porovnaní s plochou klasických radiátorových telies) tak dokáže dodať väčšie množstvo tepla aj napriek nižšej teplote, ktorú využíva počas vykurovania. Ďalším zo základných rozdielov v porovnaní s konvenčným vykurovaním radiátormi je, že teplovodné podlahové vykurovanie dodáva do priestoru sálavé teplo.

Pri podlahovom vykurovaní sa tak najskôr ohrievajú okolité steny či predmety a až následne od stien a týchto predmetov okolitý vzduch. To umožňuje zachovanie optimálnej relatívnej vlhkosti vzduchu v rozpätí 45 až 55 %, nevysúšanie vzduchu a zníženie vírenia prachu. Vzhľadom na spomínané zníženie vírenia prachu v interiéri je tento spôsob vykurovania vhodný aj pre alergikov a astmatikov.

Ďalšou výhodou teplovodného podlahového vykurovania je v podstate jeho bezúdržbovosť a to, že nehrozí riziko popálenia. Na ohrev podlahy je v porovnaní s radiátormi síce potrebný dlhší čas, avšak po naakumulovaní tepla ostáva ohriata podlaha teplá dlhšie ako radiátory, a to až niekoľko hodín po vypnutí vykurovacieho zdroja. Preto sa odporúča podlahové vykurovanie použiť do obytných priestorov s dlhodobou prevádzkou.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka Jaroslava Kočiša zo spoločnosti EXIM ING s.r.o.:

Aký typ kúrenia je pre dom ekonomicky a ekologicky najvhodnejší?

Elektrické podlahové kúrenie je ekonomicky aj ekologicky na tom najlepšie. V súčasnosti pri novostavbe v energetickej triede A0 sú ročné naklady na elektrické kúrenie od 4€ do 6€ na meter štvorcový v závisloti od nastavenia kúrenia a využívania komfortnej teploty. Čo pri celkovej ploche domu cca 100m2 znamená 440€ až 700€ za rok.

Navyše okrem týchto dôležitých faktorov na rozdiel od ostatných typov kúrenia ponúka elektrické podlahové kúrenie aj bezkonkurenčný komfort, úplnu bezúdržbovosť, rýchly nástup teploty a veľmi ľahké ovládanie.

Čo predstavuje inteligentné riadenie kúrenia?

Veľa systémov elektrického podlahového kúrenia si v dnešnej dobe dáva prívlastok inteligentné kúrenie. V našom ponímaní však inteligencia nespočíva len v pripojení na internet a následnom ovládaní, ale ide o prepracovaný systém, inteligentný algoritmus, ktorý "rozmýšľa za Vás".

Náš jedinečný slovenský produkt Forhit, ktorý je na trhu s elektrickým kúrením bezkonkurenčný, je určený pre každého priaznivca elektrického podlahového kúrenia, ktorý v bytových aj nebytových priestoroch chce komfortné teplo a bezúdržbový systém. Aj keď investičné náklady na riadenie Forhit sú vyššie, vrátia sa nie len v podobe nízkych účtov a tepelnej pohody, ale aj bezúdržbovosťou, čo iné zariadenia neposkytujú.

Najdôležitejšie vlastnosti nášho riadenia Forhit sú:

  • samo sa učí (počíta) príkon ktorý je potrebný na dosiahnutie vami zvolenej teploty, a preto dokáže udržať požadovanú teplotu miestnosti takmer konštantnú na rozdiel od štandardných typov, ktoré len jednoducho vypnú a zapnú vykurovacie telesá, a tak nevedia počítat napríklad s dobehovou teplotou. Tým vzniká kolísanie teploty v priestore +/- 2 stupne Celzia, čo predstavuje zvýšenie prevádzkových nakladov a nekomfort.
  • kontroluje celkový príkon pre kúrenie, a tým chráni vašu elektrickú sieť pred preťažením a zároveň neobmedzuje tepelný výkon kúrenia
  • stará sa o bezpečnosť proti prehriatiu podlahy tromi spôsobmi
  • ovládanie mobilnou aplikáciou, ktorá zobrazuje okrem teploty priestoru aj spotrebu a výkon vykurovacích telies

Ako fungujú infračervené fólie a aké majú výhody?

Infračervené fólie sú najmodernejšou formou vykurovania a fungujú princípom vyžarovania infračerveného svetla, ktoré sa pri dopade na akékoľvek pevné teleso mení na teplo. Najväčšou výhodou fólií je zdravé vykurovanie nakoľko využívajú princíp slnka (infrasauny), rýchla montáž, dlhá životnosť (min. 50 rokov), skoro 100% efektivita a zníženie príkonu pri dosiahnutí požadovanej teploty až o 20% čím šetrí prevádzkové náklady.

vykurovacie infra folie

Autor: Marián, Wilio, Oct 13, 2021

Súvisiace produkty v kategórií podlahové elektrické vykurovanie

Infračervené fólie od Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/infracervene-folie/

Vykurovacie káble Eximing

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-kable/

Vykurovacie rohoze Eximing

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-rohoze/

Termostaty Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/termostaty-elektricke-kurenie/

Forhit Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/forhit/

 

 

 

 

Partneri:
envelopestorephone-handsetmap-marker