Dátum: 14. januára 2021

2.Naozaj je plynové kúrenie výhodnejšie ako elektrické kúrenie?

Keď je vonku mizerné počasie, nič neprekoná teplý a útulný domov. Ale teplý domov má aj svoju cenu - najmä preto, že väčšina účtov za energiu pre väčšinu ľudí ide na kúrenie a ohrev teplej vody.

Kúrenie je tiež jednou z oblastí, kde môžete najviac ušetriť na uhlíkovej stope vášho domova. Je preto dôležité zabezpečiť, aby bol váš vykurovací systém nielen lacný, ale aj energeticky efektívny.

Znamená to však, že je lacnejšie plynové alebo elektrické kúrenie? V tomto blogu vysvetlíme rozdiely medzi kúrením na plyn a elektrickým. A zvážte klady a zápory elektrického a plynového kúrenia, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, čo je pre váš domov najlepšie.

Elektrické vs plynové kúrenie

Aký je rozdiel?

Môže sa to zdať zrejmé, ale stojí za to vysvetliť hlavné rozdiely medzi používaním plynu, skvapalneného ropného plynu (LPG), oleja a elektriny na vykurovanie domu.

Plynové systémy (a systémy na LPG alebo naftu) sa zvyčajne spoliehajú na to, že kotol spaľuje palivo a ohrieva vodu. Táto voda potom cirkuluje cez radiátory alebo v potrubiach pod podlahou na vykurovanie domu. Keď sa podlahy alebo radiátory zahrejú, ohrejú vzduch vo vašich miestnostiach pomocou takzvanej konvekcie.

V elektrických vykurovacích systémoch je viac druhov. Zatiaľ čo moderné plynové systémy používajú ústredný kotol (odtiaľ pochádza výraz „ústredné kúrenie“),elektrické systémy sa tradične spoliehajú na samostatné vykurovacie zariadenia v každej miestnosti. Môže to byť jednoduchý zásuvkový ventilátor-konvektor alebo podlahové kúrenie infračerveným žiarením alebo odporovým káblom, alebo sofistikovanejšia sieť akumulačných ohrievačov, ktoré pracujú na lacnej tarifnej elektrine.

Plynový alebo elektrický krb?

Je nepravdepodobné, že by väčšina domov používala krb ako hlavný zdroj vykurovania. Či už sa rozhodnete pre krb na plyn alebo elektrický krb, bude to pravdepodobne závisieť od ďalších faktorov - ako je vzhľad krbu, štýl vášho domova a samozrejme váš rozpočet.

Plynový krb - výhody:

  • Vyšší tepelný výkon: často 3 - 5 kW - preto vydávajú viac tepla
  • Nižšie prevádzkové náklady: plyn je lacnejší ako elektrina

Plynový krb - nevýhody:

  • Potrebuje pravidelný servis a údržbu - vrátane kontrol bezpečnosti plynu
  • Vyššie náklady na inštaláciu: musí ich inštalovať technik pre plyn

Elektrický krb - výhody:

  • Lacnejšia a ľahšia inštalácia: nie je potrebné potrubie ani komín.
  • Nákup zvyčajne lacnejší

Elektrický krb - nevýhody:

  • Vyššie prevádzkové náklady, elektrina je drahšia ako plyn
  • Nižší tepelný výkon: zvyčajne do 2 kW

Elektrický vs. plynový ohrev na teplú vodu

Domy bez zásobníkov teplej vody zvyčajne používajú na ohrev vody na požiadanie „kombinovaný“ plynový kotol. Ten sa doslova zapáli, keď otočíte horúci kohútik. Niečo podobné môžete zohnať aj v domácnostiach, ktoré sa spoliehajú na elektrinu na vykurovanie a ohrev teplej vody. Buď prostredníctvom elektrického bojlera ktorý slúži ako zásobník teplej vody alebo zariadení ako elektrická sprcha alebo prietokový ohrievač, ktoré zohrievajú vodu len v prípade potreby- otočením teplého kohútika. Tento spôsob ohrevu vody vychádza najekonomickejšie nakoľko spotrebuje len elektrickú energiu ktorá je aj skutočne využitá .

V iných domoch cirkulujú plynové alebo elektrické kotly na ohrev teplej vody do akumulačnej nádrže a v prípade potreby tak majú pripravené zásoby. Táto nádrž má zvyčajne tiež elektrický prvok-špirálu, trochu podobný obrovskej kanvici. A tento „ponorný ohrievač“ sa často používa na zabezpečenie záložného tepla pre plynový systém. Môže však tiež zabezpečiť všetku teplú vodu v domácnostiach bez kotla.

Varenie na plyn vs. elektrické

Môžete mať plynovú varnú dosku a rúru, aj keď máte elektrické kúrenie - pokiaľ máte do domu prívod plynu. A na varenie môžete použiť elektrinu, či už máte elektrické alebo plynové kúrenie.

Pri varení je to skôr otázka preferencií ... Väčšina kuchárov údajne uprednostňuje varenie na plyn proti elektrickému. Ale ak ste ten, kto po uvarení upratuje kuchyňu, môžete uprednostniť jednoduchosť elektrickej varnej dosky!

Radiátory, akumulačné kúrenie alebo podlahové kúrenie?

Nejde len o zváženie rôznych spôsobov vykurovania domácnosti: od ropy po plyn a elektrinu. Musíte tiež zvážiť, ako šírite teplo po celom dome - či už používate radiátory, akumulačné kúrenie alebo podlahové kúrenie.

Radiátory majú všetky tvary a veľkosti. Všetky však majú spoločné to, že sú to zvyčajne vodou plnené kovové panely pripojené k systému ústredného kúrenia. A zvyčajne máte jeden v každej miestnosti, ktorú chcete vykurovať.

Akumulačné ohrievače sú druhom elektrického radiátora. Obsahujú špeciálne druhy tehál (vyrobené napríklad z hliny), ktoré uchovávajú veľa tepla. Takže vyrábajú teplo cez noc, keď je elektrina najlacnejšia. A potom sa teplo postupne uvoľňuje počas celého nasledujúceho dňa.

Plynové alebo elektrické podlahové kúrenie sa spolieha na sériu potrubí alebo elektrických vykurovacích telies (napríklad tých, ktoré sa nachádzajú v kanvici 🙂 )umiestnené pod celou podlahou miestnosti. Vo vodných systémoch teplo pochádza z rôznych zdrojov - napríklad z kotla alebo tepelného čerpadla. V elektrických systémoch sa prvky po zapnutí jednoducho zahrejú.

Výhodou podlahového kúrenia je pokrytie veľkej plochy. Takže nemusí dosahovať vysoké teploty, ale dáva rovnomernú-stálu  teplotu. Vďaka tomu podlahové kúrenie najviac vyhovuje pre elektrické kúrenie infračerveným žiarením. Pretože tieto lepšie poskytujú skôr stále nízke teploty ako veľmi vysoké teploty.

Je plyn alebo elektrina lacnejšia?

Náklady na plynový alebo elektrický vykurovací systém sa dajú rozdeliť na dva typy nákladov: náklady na inštaláciu a prevádzku. Pozrime sa teda na obidve, aby sme porovnali elektrické kúrenie a náklady na plyn. Či už bývate v 2-izbovom byte alebo v dome s 5 spálňami.

Najprv sa pozrieme na náklady na inštaláciu plynu. Typické náklady na inštaláciu systému ústredného kúrenia na plyn - vrátane kotla, radiátorov, ovládacích prvkov a potrubí - môžu byť od 4 000 do 7 500 EUR.

Koľko stojí elektrické kúrenie? Elektrické kúrenie je oveľa lacnejšie, pričom najlacnejšie elektrické ohrievače-konvektory začínajú na cene menej ako 40 EUR. Náklady na elektrický vykurovací systém sa zvyšujú, ak sa chystáte mať doma moderné podlahové kúrenie infračerveným žiarením alebo odporovým káblom. Potom sa cena za meter štvorcový pohybuje od 31eur vrátane ovládania a montáže.

Koľko stojí prevádzka elektrického a plynového kúrenia?

Pokiaľ ide o prevádzkové náklady na plynové a elektrické kúrenie, jedna kilowatthodinová (kWh) jednotka plynu stojí okolo 0,04 EUR, zatiaľ čo priemerná cena za kWh elektriny je viac ako 0,16 EUR. To však neznamená, že prevádzkové náklady na elektrické vykurovanie sú štvornásobne vyššie ako náklady na plyn!

Je teda elektrické alebo plynové teplo lacnejšie?

Bežné elektrické kúrenie na prevádzku potrebuje asi dvakrát menej energie ako kúrenie plynom. A tu je dôvod: elektrické ohrievače sú v podstate stopercentne efektívne . Inými slovami, všetka elektrická energia, ktorú používajú, sa mení na teplo.

Pri inteligentnej regulácii FORHIT dosiahneme prevádzkové náklady ešte nižšie. Na prevádzkové náklady kúrenia vplýva viacero faktorov: Energetická trieda budovy, nastavená požadovaná teplota, regulácia, vonkajšia teplota - teplotné pásmo.

Na základe našich skúseností a vlastných meraní vieme že náklady na elektrické kúrenie sa pohybuje cca 6 EUR na m² ročne pri nastavenej teplote 22°C, energetická trieda budovy Bplus, mierne teplotné pásmo - 320 m.n.m..

To isté ale neplatí o systéme ústredného kúrenia na plyn alebo naftu. Aj kotol s hodnotením A+ premrhá asi 10% energie v palive. Z potrubia sa môže stratiť ďalšie teplo. Na prevádzku kotla a jeho čerpadiel je taktiež potrebné určité množstvo elektriny.

Nákladovo efektívne elektrické kúrenie

Elektrické vykurovacie systémy môžu byť často načasované tak, aby využívali aj výhody nízkych taríf. Nízka tarifa predstavuje cenu za 1 kWh elektriny  spolu s poplatkom za distribúciu na cca 10 centov.

Môžete si tiež kúpiť inteligentné ovládanie a riadenie FORHIT s ktorým všetko zvládnete aj cez aplikáciu Forhit Pro z vášho telefónu. Doma či na dovolenke, váš elektrický vykurovací systém FORHIT si viete ovládat z akéhokoľvek miesta na svete s internetom.

A čo náklady na inštaláciu a prevádzku tepelných čerpadiel?

Prevádzkové náklady na plynové a elektrické kúrenie sú oveľa bližšie, keď sa pozriete na tepelné čerpadlo typu zemný zdroj (GSHP) alebo vzduchové tepelné čerpadlo (ASHP).

Dobre navrhnutá inštalácia tepelného čerpadla môže mať koeficient výkonu (CoP) 3,5 alebo vyšší. Znie to komplikovane, ale znamená to, že pre každú použitú jednotku energie vyprodukuje 3,5 jednotky tepla.

Vďaka tomu je asi štyrikrát účinnejší ako plynové ústredné kúrenie! A na základe štandardných taríf potenciálne o niečo lacnejšie z hľadiska ceny. Takže prevádzka systému tepelného čerpadla by sa mohla ukázať ako podstatne lacnejšia, ak väčšinou využíva lacnejšiu špičkovú elektrinu.

Inštalácia tepelných čerpadiel je však pomerne nákladná. Dobrou správou však je, že niektoré z týchto nákladov je možné získať späť prostredníctvom vládneho programu.

Je elektrické alebo plynové kúrenie lepšie pre životné prostredie?

Náklady nie sú jediným rozhodujúcim faktorom pri zvažovaní kúrenia na plyn vs. elektriku. Je tu tiež veľmi dôležitá otázka vplyvu vášho vykurovania na životné prostredie.

Plyn je fosílne palivo. Takže jeho spálením za vzniku tepla sa do atmosféry uvoľňuje oxid uhličitý (CO2). To je dôvod, prečo je kúrenie najväčším zdrojom CO2 z väčšiny domov, ktorý prevažuje nad inými činnosťami, ktoré emitujú CO2, ako je jazda autom alebo lietanie.

V skutočnosti je vykurovanie našich domovov zodpovedné za približne 15% emisií skleníkových plynov. Vláda v Anglicku rozhodla, že od roku 2025 nebude možné počítať s plynovým kotlom v novej nehnuteľnosti a do roku 2050 spraviť výmenu v starších nehnuteľnostiach a prejsť na alternatívne spôsoby vykurovania.

Majte na pamäti, že používanie elektriny na vykurovanie vášho domu môže tiež prispieť k emisiám CO2. Pretože stále používame plyn na výrobu asi 40% elektriny. Dobrou správou však je, že obnoviteľné zdroje - ako solárna a veterná energia - vyrobili v minulom roku takmer toľko elektriny ako plyn: rekordných 37% . Ak teda skombinujete elektrické vykurovanie domu so sadzbou 100% energie z obnoviteľných zdrojov, viete, že vaše kúrenie bude bezuhlíkové.

Plynový vs elektrický kotol?

Ak demontujete starý plynový kotol, mali by ste zvážiť, ako ohrievate vodu v domácnosti. Jednou z možností sú elektrické kotly. Fungujú podobne ako rýchlovarná kanvica, pričom ohrievací prvok ohrieva vodu vo vnútri. A tiež sa rýchlo a ľahko inštalujú - rovnako ako elektrické ohrievače, na pripojenie systému nie sú potrebné žiadne potrubné alebo plynové práce.

Ale vzhľadom na vyššie prevádzkové náklady na elektrinu stojí za to preskúmať aj ďalšie možnosti teplej vody. Napríklad solárne systémy na ohrev vody (známe tiež ako solárne tepelné systémy) využívajú na prípravu horúcej vody slnečnú (bezplatnú) energiu. Ďalšou možnosťou sú tepelné čerpadlá. Tieto využívajú na prípravu teplej vody teplo z vonkajšieho vzduchu.

Prechod z plynu na elektrickú energiu

Ak teda chcete prejsť z plynu na elektrinu, ako na to? Bez ohľadu na vaše súčasné nastavenie - či už používate kombinovaný, konvenčný  kotol - budete musieť demontovať existujúci systém ústredného kúrenia (kotol, potrubie a radiátory). Dobrou správou však je, že elektrické ohrievače sa inštalujú rýchlo a ľahko. Na začiatok nie sú k dispozícii nijaké rúry ani dymovody. Váš systém bude teda v prevádzke a to okamžite.

Takže čo je pre vás najlepšie? Elektrické alebo plynové kúrenie?

Každé má svoje silné stránky. Aj keď je jednoduché elektrické vykurovanie lacnejšie, jeho prevádzka môže byť nákladnejšia. Systémy tepelných čerpadiel sú oveľa efektívnejšie a ich použitie môže byť lacnejšie - najmä pri využívaní elektriny v nízkej tarife, ale majú vyššie náklady na inštaláciu.

Nie sú to však iba náklady, ktoré musíte brať do úvahy. Vplyv vykurovania vašej domácnosti na životné prostredie je teraz tiež veľkým faktorom. A spaľovanie plynu, oleja alebo LPG má jednu veľkú nevýhodu-uvoľňuje CO2 do atmosféry. Je celkom pravdepodobné, že by mohlo dôjsť k úplnému zákazu vykurovacích systémov na fosílne palivá, čo by pomohlo splniť ciele nulovej emisie CO2 do roku 2050. A to by mohlo pripraviť pôdu pre novú generáciu účinných systémov vykurovania poháňaných elektrinou z obnoviteľných zdrojov s nízkouhlíkovými emisiami ktoré sa nakoniec stanú spôsobom, akým v budúcnosti budeme vykurovať svoje domy.

Ak Vás zaujala možnosť elektrického podlahového kúrenia, vyplňte tento nezáväzný dopytový formulár a my Vám vypracujeme cenovú ponuku zdarma:





    Maximálna veľkosť jednej prílohy je 5MB



    Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?





    Súvisiace produkty v kategórií Elektrické podlahové kúrenie

    vykurovacie káble Line™T20

    vykurovacie káble Line™T10

     

    Infračervené fólie od Eximing.sk

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/infracervene-folie/

    Vykurovacie káble Eximing

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-kable/

    Vykurovacie rohoze Eximing

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-rohoze/

    Termostaty Eximing.sk

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/termostaty-elektricke-kurenie/

    Forhit Eximing.sk

    https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/forhit/

    Partneri:
    envelopestorephone-handsetmap-marker