Dátum: 4. januára 2022

Aký termostat je najvhodnejší pre Vás?

Čo je vlastne termostat?

Termostat je jednoduché zariadenie, ktoré sa stará o udržiavanie nastavenej teploty priestoru, ktorú si želáte. Zjednodušene povedané je to vlastne vypínač, ktorý v prípade potreby zvýšenia teploty priestoru zapne vykurovacie telesá (napr. elektrické vykurovacie káble, rohože, fólie, žiariče, atď.) a po dosiahnutí požadovanej teploty priestoru ich zasa vypne. Termostat má zvyčajne dva meracie senzory teploty. Jeden meria teplotu priestoru a ten druhý zasa z bezpečnostných dôvodov teplotu podlahy.

Jednoduchý mechanický termostat

Tento termostat v dnešnej dobe predstavuje najjednoduchšie ovládanie a nastavenie priestorovej teploty a zároveň je tento termostat aj najlacnejším riešením pre reguláciu. Najlacnejšie termostaty používajú na nastavenie teploty potenciometer (jednoduché otáčacie koliesko) ktorým si navolíte požadovanú teplotu a nemajú display ani iné možnosti nastavenia (napr. harmonogram, hodiny, atď.)

Výhodou týchto termostatov je len nízka obstarávacia cena, naopak nevýhodou žiadna možnosť kalibrácie teploty, nastavenie harmonogramu či zobrazovanie aktuálnej teploty priestoru.

termostat etk-3082

termostat etk-3082

Digitálny termostat

Tie drahšie termostaty majú display, na ktorom sa zobrazuje aktuálna teplota priestoru aj požadovaná teplota a napríklad aj iné dôležité informácie ako dátum, hodiny, harmonogram, pripojenie na wifi a iné. Tieto termostaty majú výhodu aj v tom, že sú podsvietené, takže aj pri slabších svetelných podmienkach večer alebo v noci vidíte akú teplotu máte nastavenú a viete ju jednoduchšie zmeniť.

Ďalšou výhodou týchto termostatou je meranie podlahovej teploty, ktorá slúži ako bezpečnostný prvok pri elektrickom podlahovom kúrení.To znamená, že aj keď by chcel termostat zapnúť vykurovacie telesá kvôli dosiahnutiu požadovanej teploty v priestore tak podlahový senzor to nedovolí nakoľko limit (väčšinou 34 stupňov) je prvoradý a nadriadený. Tým chráni podlahu pred prehriatím a možným poškodením podlahovej krytiny.

Tepelný podlahový senzor ale aj priestorový tepelný senzor je taktiež možné nakalibrovať. Znamená to, že v prípade nepresného merania hociktorého senzora teploty sa v programe dá prepísať táto nepresná hodnota na reálnu podľa napríklad izbového teplomeru alebo v prípade podlahy pomocou inframerača tepla.

Výhodou týchto termostatov je možnosť nastavenia harmonogramu, zobrazovanie aktuálnej aj požadovanej teploty v priestore, ukazovateľ stavu zapnutia či vypnutia kúrenia a aj zobrazovanie hodín reálneho času.

ETK_829H-1 termostat

termostat

Digitálny termostat s wifi pripojením

Medzi najdrahšie termostaty patria tie, ktoré majú dotykový display, čo znamená, že ho ovládate priamo dotykom na displayi a majú okrem všetkých možností nastavenia aj možnosť pripojenia do vašej internetovej siete čím vzniká aj komfort ovládania kúrenia na diaľku cez aplikáciu vo vašom mobile, tablete či počítači. Táto výhoda je dobrá aj v tom, že sa viete hocikedy pozrieť na stav vašej teploty v domácnosti a zmeniť ju podľa potreby. Aplikácia tiež ponúka jednoduchšie nastavenia harmonogramu.

Harmonogram alebo časové nastavenie teplôt je dôležité z hľadiska šetrenia tzn. úspory na prevádzkových nákladoch. V praxi to znamená, že ak nie je nikto doma nepotrebujete vykurovať váš dom či byt na komfortnú teplotu (cca 22stupňov Celzia) ale len temperovať na povedzme 17-18 stupňov Celzia. Keďže každý stupeň Celzia navyše predstavuje až 5% navýšenie prevádzkových nákladov tak v konečnom dôsledku pri správnom nastavení a využívaní harmonogramu môžete ročne ušetriť až 20%.

Najväčšou výhodou týchto termostatov je ľahké a priehľadné zobrazovanie všetkých potrebných informácií a komfort ovládania a kontroly cez aplikáciu v mobile alebo hlasom . Jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a nutnosť wifi siete v prípade využitia pripojenia sa do siete.

wifi termostat

wifi termostat

Tak ktorý termostat sa hodí pre vás?

Ak si želáte mať kúrenie pod absolútnou kontrolou a nestačí vám vedieť  len stav teploty vášho domu, tak by ste mali zvoliť moderný digitálny termostat s wifi pripojením, kvôli možnej kontrole na diaľku a všetkým moderným a zároveň veľmi užitočným nastaveniam.

Ak si na termostate správne navolíte harmonogram, tak v konečnom dôsledku za 5 rokov sa vám obstarávacie náklady tohto termostatu vrátia v podobe nižších mesačných účtov.

Ak máte chalupu alebo priestor ktorý nepoužívate veľmi často alebo je bez wifi pripojenia, tak vám určite postačí lacnejšia varianta v podobe digitálneho termostatu alebo najlacnejšia možnosť a to mechanický termostat.

Zaujali sme Vás?  Nechajte si od nás vypracovať cenovú ponuku ešte dnes:

  Maximálna veľkosť jednej prílohy je 5MB  Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?

  Súvisiace produkty v kategórií podlahové elektrické vykurovanie

  Infračervené fólie od Eximing.sk

  https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/infracervene-folie/

  Vykurovacie káble Eximing

  https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-kable/

  Vykurovacie rohoze Eximing

  https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-rohoze/

  Termostaty Eximing.sk

  https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/termostaty-elektricke-kurenie/

  Forhit Eximing.sk

  https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/forhit/

  Pozrite si aj náš článok na wikipedia.sk 

   

   

   

   

   

   

  Partneri:
  envelopestorephone-handsetmap-marker