Dátum: 7. januára 2021

Je infračervené kúrenie nebezpečné pre vaše zdravie?

Sú pre vás infražiariče zlé? Sú nebezpečné? Alebo majú skutočne zdravotné výhody? Tí, ktorí zažili infražiariče, vedia na vlastnej koži pohodlné teplo, ktoré vytvárajú. Mnoho ľudí napriek tomu stále pochybuje a obáva sa, že infračervené žiarenie je zdraviu nebezpečné. Väčšina si koniec koncov spája slovo radiácia s negatívnymi vecami, ako je jadrové žiarenie alebo röntgenové žiarenie. V tomto článku demystifikujeme účinky infračerveného žiarenia a povieme vám, ako ovplyvňuje vaše telo.

3 charakteristiky infračervených ohrievačov

  • Infračervené lúče priamo ohrievajú telá, predmety a steny.
  • Infračervené vykurovacie panely nevytvárajú cirkuláciu vzduchu a prachu.
  • Vzduch sa nebude ohrievať, čo znamená, že úroveň vlhkosti zostáva rovnaká.

Infračervené kúrenie nie je pre vaše zdravie nebezpečné. Infračervené žiarenie je rovnaké žiarenie emitované slnkom, vďaka ktorému sa v slnečný jesenný deň cítime útulne. Odlišujú sa úplne od röntgenového žiarenia alebo mikrovĺn. Mnohí si myslia, že pretože slnko vydáva UV lúče, ktoré môžu byť škodlivé pre našu pokožku, musia mať infračervené ohrievače rovnaký účinok, pretože tvrdíme, že teplo je podobné slnečnému žiareniu. Mýlia sa. UV žiarenie má okrem iného okrem iného aj zdravotné účinky, ako je rakovina kože alebo poškodenie sietnice. Je naším najdôležitejším zdrojom vitamínu D, dokáže liečiť niektoré kožné ochorenia a má pozitívne účinky na ľudí trpiacich hypertenziou.

Ale okrem toho, slnko emituje tri rôzne typy elektromagnetického žiarenia: slnečné svetlo, UV lúče a infračervené lúče. Nepredpokladali by ste, že slnečné žiarenie spôsobuje rakovinu, však? Medzi týmito tromi sú infračervené lúče zodpovedné za teplo, ktoré cítime, čo je rovnaký pocit, aký dostávame z infračervených vykurovacích panelov. Infračervené vykurovacie panely pracujú s ďaleko infračervenými lúčmi (infračervené žiarenie C). Zatiaľ čo dlhé a intenzívne vystavenie infračervenému žiareniu môže spôsobiť poškodenie očí, je to tak iba v prípade extrémne horúcich pracovných aplikácií, ako napríklad v priemysle zvárania kovov alebo fúkania skla.

Aké zdraviu prospešné benefity prináša kúrenie infračerveným žiarením?

Existuje mnoho pozitív, ktoré prináša kúrenie infračerveným žiarením. Na jednej strane infračervené kúrenie zabraňuje plesniam z vlhnutia na stenách, pretože ohrieva steny priamo a udržuje ich suché. Vlhké studené steny sú často dôvodom pre šírenie plesní. Výsledné zdravotné problémy spôsobené plesňou sa môžu líšiť. Patrí medzi ne bolesti hlavy, respiračné ochorenia, podráždenie slizníc a hrdla, problémy s kĺbmi, gastrointestinálne problémy, ekzém a laxnosť. Pri dlhodobom vystavení plesniam sa tieto príznaky môžu stať chronické.

Vzhľadom k tomu, že infračervené kúrenie neohrieva vzduch , vlhkosť zostáva v miestnosti. Suchý vzduch v zime môže vysušiť sliznice, čo nás robí viac náchylných na vírusy a baktérie. Vedeli ste, že v skutočnosti menej vírusov prežije v miestnostiach s aspoň 30-40% vlhkosti? Suchý horúci vzduch vám môže tiež urobiť pocit pomalosti a únavy a je častou príčinou bolesti hlavy. Tiež ľudia ktorí nosia kontaktné šošovky sa cítia pohodlnejšie v miestnosti kde sa vykuruje pomocou infračervených vykurovacích telies, nakoľko sa sietnica oka nevysušujú.

Viac o našich infračervených fóliách sa dočítate tu

V zime máme tendenciu vetrať vzduch v našich domovoch menej, pretože pri vetraní sa rýchlo ochladí priestor a je potrebné veľa energie a času na dohriatie priestoru znova. S infračerveným vykurovaním môžete vetrať miestnosti bez toho aby ste sa museli obávať, že potom bude priestor studený ako v chladničke. Vzhľadom k tomu že vzduch nie je vyhrievaný, ale objekty, väčšina tepla zostane v miestnosti. Osoby trpiace alergiami sa cítia obzvlášť pohodlne v miestnostiach, ktoré sú vykurované infračerveným žiarením, pretože nedochádza k cirkulácii prachu. Konvekčné ohrievače neustále víria vzduch a prach, čo môže ľahko viesť k podráždeniu. Preto ak ste alergický na prach a roztoče, ak máte ekzém alebo atopickú dermatitídu, tak to vám konvenčné ohrievače môže spôsobiť nepohodlie.

Infračervené kúrenie má naozaj rovnaký účinok ako slnko, pokiaľ ide o teplo. Infračervené žiarenie-C preniká do hlbokých vrstiev dermis cez ktoré zahrieva naše telá. Zahrievaním našej pokožky sa naše krvné cievy rozširujú a stimuluje sa krvný obeh a metabolizmus. Absencia vírenia vzduchu môže mať tiež pozitívny vplyv na reumu a artritídu.

Ak si chcete kúpiť infračervené fólie, odporúčame tento e-shop.

Zdroj: https://www.sundirect-heater.com/blog/2017/12/13/infrared-heater-health/

https://www.elektrickekurenie.sk/plynove-kurenie-vs-elektricke-kurenie/

Súvisiace produkty v kategórií Elektrické podlahové kúrenie pre infračervené kúrenie

vykurovacie káble Line™T20

vykurovacie káble Line™T10

 

Infračervené fólie od Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/infracervene-folie/

Vykurovacie káble Eximing

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-kable/

Vykurovacie rohoze Eximing

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-rohoze/

Termostaty Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/termostaty-elektricke-kurenie/

Forhit Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/forhit/

Partneri:
envelopestorephone-handsetmap-marker