Dátum: 11. apríla 2021

6. Aká podlahová krytina je vhodná na podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie je možné prakticky použiť pod každú povrchovú úpravu podlahy. Najlepším podlahovým typom krytiny pre podlahové kúrenie sú krytiny s dobrou tepelnou vodivosťou, ktoré zlepšujú rýchlejšie zahrievanie podlahy, poskytujú vyšší tepelný výkon a efektívnejšie fungovanie. Jediným rozdielom medzi podlahovou krytinou použitou v systéme podlahového kúrenia je tepelná vodivosť materiálu.

Keramika a kameň

Najlepším typom podlahy na podlahové kúrenie sú dlaždice a kameň. Dlaždice a kameň majú vysokú tepelnú vodivosť, čo znamená, že teplo z podlahového kúrenia sa rýchlo prenáša na povrch podlahy. Dlaždice a kameň tiež dobre udržiavajú teplo, vďaka čomu je systém efektívny. Vďaka vynikajúcim tepelným vlastnostiam sú dlaždice a kameň ideálne na použitie s podlahovým kúrením v priestoroch s vysokými stratami tepla, ako sú zimné záhrady. Môžu byť zahrievané až na 29 ° C alebo viac, čo poskytuje vysoký tepelný výkon až 200 W / m².

keramika a kameň

keramika a kameň

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy sú čoraz populárnejšie vo všetkých typoch domácností. Praktickosť tohto podlahového materiálu, cena a skutočnosť, že vizuálne vyhovuje každému dekoru, pretože je možné nájsť všetky odtiene, čo z neho robí bežný povrch podlahy. Laminát je dobre kompatibilný s podlahovým kúrením. Kľúčom je zabezpečiť tepelnú vodivosť, ktorá je najlepšia pri použití hustejšieho laminátu. Čím tenší je podlahový materiál a čím vyššia je hustota, tým kratší bude čas na zahriatie a systém bude pohotovejší.

laminátová podlaha

laminátová podlaha

Drevo

Konštrukčné drevo je najlepším typom drevených podláh na použitie s podlahovým kúrením, pretože dobre funguje pri zmenách teploty podlahy. Môžu sa použiť aj iné drevené podlahy, ale pri mäkšom a menej hustom dreve sa musí venovať pozornosť hrúbke podlahových dosiek, aby podlahové dosky nepôsobili ako izolátor blokujúci teplo. Spravidla pre drevené podlahy nesmie teplota povrchu podlahy prekročiť 27 ° C.
Rôzne typy drevených podláh majú rôzne tepelné vlastnosti, preto existujú rozdiely v ich vhodnosti na použitie v systéme podlahového kúrenia. Čím sú podlahové dosky hustejšie a tenšie, tým lepšie vedú teplo a zvyčajne sú vhodnejšie na použitie s podlahovým kúrením.

drevená podlaha

drevená podlaha

Koberec

Pri výbere kobercovej podlahy je potrebné venovať pozornosť celkovej hrúbke všetkých materiálov nad podlahovým kúrením, vrátane všetkých podložiek.
Podklad by mal mať nízky tepelný odpor a koberec by mal byť chránený hesiánom, aby sa podporila efektívna prevádzka systému. Plstená podložka by sa nemala používať, pretože by mohla vytvoriť tepelný blokátor, ktorý by bránil výkonu systému.

Všetko nad vykurovacím telesom vrátane podkladu, prekrytia a konečnej úpravy podlahy musí byť v medziach stanovených v nasledujúcej tabuľke. Typický koberec je 1,0 až 2 tog (tepelný odpor), vždy by ste si však mali u výrobcu overiť vhodnosť podlahového kúrenia a zabezpečiť, aby celková tog hodnota (vrátane akýchkoľvek podkladov alebo prekrytí) nepresiahla 1,5. Ak nie sú splnené nižšie uvedené limity, neodporúča sa inštalovať podlahové kúrenie s kobercom. To môže brániť výkonu systému a viesť k tomu, že systém nebude pracovať podľa želania.

koberec

koberec

Vinyl

Vinylovú podlahu je možné bezpečne použiť s podlahovým kúrením. Vinyl sa rýchlo zahreje a ochladí. Na vinylové podlahy sa vzťahuje obmedzenie teploty najvyššieho poschodia, zvyčajne na 27 ° C, čo obmedzuje tepelný výkon, preto sa neodporúčajú v priestoroch s vysokými stratami tepla, ako sú staršie zimné záhrady.

Všetko nad vykurovacím telesom vrátane podkladu, prekrytia a konečnej krytiny podlahy musí byť v medziach stanovených v nasledujúcej tabuľke. Ak výrobca vinylovej podlahy uvádza, že musí byť použitá v spojení s podkladom, podklad nesmie byť hrubý viac ako 3 mm – 6 mm a musí byť priedušný.
Pri použití systému s vinylovou podlahou je potrebné dbať na zabezpečenie efektívneho výkonu systému a neodporúčame inštaláciu systému, ak nie sú splnené nižšie uvedené limity. To môže brániť výkonu systému a viesť k tomu, že systém nebude pracovať podľa želania.

Nasledujúce obrázky platia iba pre elektrické systémy podlahového kúrenia. Vodné systémy majú širšiu škálu limitov kvôli premenným v špecifikácii.
Prevod tepelných limitov
Tog            1.5 (pokiaľ nie je uvedené inak)
RSI           0,15m² K / W (pokiaľ nie je uvedené inak)

vinylová krytina

vinylová krytina

Betón

Vďaka vysokej tepelnej hmote sú betónové podlahy ideálne na vykurovanie podlahovým kúrením. Betón poskytuje rýchle časy na zahriatie a dobre udržuje teplo, dokonca aj akumuluje teplo vyprodukované solárnym ziskom, vďaka čomu je vyhrievaná leštená betónová podlaha skvelou voľbou na zlepšenie pohodlia a tepla vášho domova.

Ak ste sa rozhodli pre  betónovú podlahu v rámci projektu novej výstavby, je náš káblový systém LineT20 ideálnou voľbou elektrického podlahového ohrievača. Inštaluje sa priamo do 50 – 100 mm betónovej vrstvy. Vďaka pomalšej dobe zahrievania a ochladenia sa dokonale hodí do miestností, ktoré sa neustále používajú.
Ak dodatočne inštalujete elektrický podlahový vykurovací systém na existujúcu betónovú podlahu alebo podklad, je vhodný systém káblových rohoží, ktorý ponúka nízkoprofilovú inštaláciu s minimálnym alebo žiadnym dopadom na výšku podlahy.

leštený betón

leštený betón

Súvisiace produkty v kategórií Elektrické podlahové kúrenie

Infračervené fólie od Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/infracervene-folie/

Vykurovacie káble Eximing

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-kable/

Vykurovacie rohoze Eximing

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/vykurovacie-rohoze/

Termostaty Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/termostaty-elektricke-kurenie/

Forhit Eximing.sk

https://www.eximing.sk/kategoria-produktu/elektricke-kurenie/forhit/

 

Partneri:
envelopestorephone-handsetmap-marker